Teszt szöveg | ||
Az ön kosara üres.
2=1 Házas Misszió
AcadeMe Publishing
Apologetica Könyvkiadó
Caeta Könyvkiadó
Danica Könyvkiadó
DE Magyarország a középkori Európában Kutatócsoport
Debreceni Egyetem Történelmi Intézet
Design Media Publishing
Egely
Erawan
Erdély Történeti Alapítvány
Exit Kiadó
Fátyol Kiadó
Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Filmtett Egyesület
Hermeneutikai Kutatóközpont
Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány
JEL Könyvkiadó
JEL-Odigitria Kiadó
JEL-Sarutlan Kármelita Nővérek Magyarszék
JEL-Sarutlan Kármelita Nővérek Rendje, Marosszentgyörgy
Jézus Kistestvérei Női Szerzetes Közösség
Koinónia Kiadó
Lectum Kiadó 2008-ig
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Martinus Kiadó
Maximus Kiadó
Napkelet Bölcseleti Iskola
Oander
Ős-Kép Kiadó
OSKAR Kiadó
Prím-Film
Projectograph Kiadó
Prospero
Quintus Kiadó
Rézbong Kiadó
Sarutlan Kármelita Nővérek
Savaria exkluzív kiadványok
Savaria University Press
Szegedi Középkorász Műhely
Új Város Alapítvány
Universitas Kiadó
Zsaka Design
Miért becsült az ár?
Az ár azért becsült, mert a rendelés pillanatában nem lehet pontosan tudni, hogy a beérkezéskor milyen lesz a Forint árfolyama az adott termék eredeti devizájához képest. Ha a Forint romlana, kissé többet, ha javulna, kissé kevesebbet kell majd fizetnie.
Miért nem adják meg egészen pontosan a beszerzés időigényét?
A beszerzés időigényét az eddigi tapasztalatokra alapozva adjuk meg. Azért becsült, mert a terméket külföldről hozzuk be, így a kiadó kiszolgálásának pillanatnyi gyorsaságától is függ A megadottnál gyorsabb és lassabb szállítás is elképzelhető, de mindent megteszünk, hogy Ön a lehető leghamarabb jusson hozzá a termékhez.
|
Rövid leírás:
A könyv a 17. század második felének magyarországi hitvitázó irodalmába nyújt betekintést. Megjelent az OSZK-val közös kiadásban. Lektorálta Heltai János.
Hosszú leírás:
A könyv a 17. század második felének magyarországi hitvitázó irodalmába nyújt betekintést. A Magyar Királyság területén a linzi béke (1645) nyomán az addig protestáns többségu felso-magyarországi városokban, Kassán és Sárospatakon megindulhatott a jezsuita rend közremuködésével a katolikus megújulás. Ennek egyik meghatározó irata volt az 1661-ben Sámbár Mátyás jezsuita szerzetes által írt és Nagyszombatban nyomtatott Három üdvösséges kérdés címu teológiai traktátus. E katolikus irat több éven át tartó és számos iratváltást követelo polémiát hozott létre a téríto, missziós jezsuiták és a városok református gyülekezetének képviseloi között. Garadnai Erika Csilla munkája az 1663–1672 közötti zajló ún. felso-magyarországi hitvita szövegeit, a vitairatok eszmetörténeti, ekkléziológiai, parodisztikus jelentésrétegeit tárja föl a nyomtatványok bemutatása, elemzése során. Az olvasók bepillantást nyerhetnek az 1660-as évek sokszor durva nyelvezetu, indulatos vallási csatározásainak szövegvilágába.
Tartalomjegyzék:
Előszó....7 I. A felső-magyarországi hitvita (1663–1672)..11 II. Az „első magvetés” politikai és eszmetörténeti összefüggései......17 A három kérdésről...........18 Az ajánlásról...........29 Az „első magvetésről”.......36 A területi mitizáció nyomai............49 A toldalékban szereplő imádságokról.........52 Válaszok a magvetésre........53 Pósaházi második vitairata...........62 Sámbár összevont válaszirata.........68 A Rákóczi-ház szerepe a vitában.........74 Összegzés.............79 III. Katolikus egyháztan protestáns „görbe tükörben”..........83 Az ekkléziológiai hagyomány........84 Pázmány ekkléziológiai művei...........85 Sámbár és a látható egyház.............88 Az első kérdés.............89 A második kérdés üzenete: az egyház mint az Úr Házának Hegye........92 Mit üzen a Hegy?.....99 A harmadik kérdés: a Szentírás értelmezéséről.......103 A „hegyrombolók” munkássága.......106 A felső-magyarországi hitvita (1663–1672) 6 A vita első szakasza: Pósaházi és Matkó szöveg- és hegyrombolása..................108 Pósaházi.............108 Matkó........113 A Bonasus-ügy.........118 X, ut Tök, meg a többi piszoktele firkák............ 132 Bányász csákányok............139 Görcsös bot – avagy a Bonasus megegyengetése...... 148 A vita mellékszálai – Dávidka és Góliát harca.......156 Az ötödik evangélista zenebonája és a Vén Hegedűs..... 163 A gúnyversek szerepe a vitában....... 171 Az imádságok szerepe a vitában.......176 Képvita a hitvitában – Illyefalvi tanítványi felelete... 182 Összegzés.......... 191 IV. A három kérdés „története” és a betű hatalma........195 Hogyan alakítja a szerző a szöveget?........196 A szöveg friss „küszöbei”.......... 202 Fontosabb változtatások a szövegben.......206 Egy protestáns olvasat....215 Hogyan alakítja az olvasó a szöveget?....221 A Három üdvösséges kérdés sorsa a 18. századi kiadások tükrében........ 228 Összegzés...233 Befejezés.....235 Függelék........237 Mellékletek...333 Irodalomjegyzék.....341 Névmutató..... 369 Summary The Polemics of Upper Hungary (1663–1672).... 379
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Tudjon meg többet Elfogadom